در نشست خبری مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا عنوان شد:
فولاد غرب آسیا پس از ۹ سال به سوددهی رسید/ با سهم ۱۴ درصدی از بازار، رتبه دوم تولید فولاد کشور را در اختیار داریم
ابوذر ندیمی روز سه‌شنبه در نشست خبری در آستانه پانزدهمین سالگرد تأسیس این شرکت اظهار داشت: عدم سوددهی شرکت پس از این مدت طولانی، به یکی از چالش‌های بزرگ ما تبدیل شده بود که خوشبختانه برطرف شد. علاوه بر کسب سود، در این مدت توانستیم بدهی‌های بانکی شرکت را تسویه کرده و یا به تعیین تکلیف نهایی برسانیم.
نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا گفت: شرکت فولاد غرب آسیا 9 سال پس از آغاز فعالیت، در ماه‌های اخیر توانست به سودآوری برسد و در این مدت، با یک روند صعودی خوب، به سودی بالغ بر 20 میلیارد تومان دست یابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد غرب آسیا، ابوذر ندیمی روز سه‌شنبه با بیان این مطلب در نشست خبری در آستانه پانزدهمین سالگرد تأسیس این شرکت اظهار داشت: عدم سوددهی شرکت پس از این مدت طولانی، به یکی از چالش‌های بزرگ ما تبدیل شده بود که خوشبختانه برطرف شد. علاوه بر کسب سود، در این مدت توانستیم بدهی‌های بانکی شرکت را تسویه کرده و یا به تعیین تکلیف نهایی برسانیم.

وی در مورد اهمیت فعالیت این شرکت در حوزه تولید ورق سرد در کشور افزود: در حال حاضر شرکت فولاد غرب آسیا بعد از شرکت فولاد مبارکه که 35 درصد تولید ورق سرد را برعهده دارد، با تولید 14 درصد از ورق سرد کشور، در رتبه دوم قرار دارد.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا اضافه کرد: حفظ منابع انسانی و افزایش و تکمیل آن از رویکردهای اصلی ما در این شرکت بوده، به‌طوری که با اشتغالزایی مستقیم برای حدود ۶۰۰ نفر، در ایجاد اشتغال نقش داشته و دارای یکی از جوان‌ترین نیروهای انسانی در صنعت فولاد کشور هستیم.

ندیمی ادامه داد: تعامل صنعت با دانشگاه‌ها و نیز تلاش برای بومی‌ سازی و همچنین مشتری‌ مداری از دیگر رویکردهای اساسی ما در این شرکت بوده است و در همین راستا، برای افراد و گروه‌هایی که بتوانند بومی ‌سازی را به حداکثر برسانند، قابلیت تسهیم نیز قائل شده‌ایم.

وی با تأکید بر این‌که با توجه به نیاز صنعت کشور و برای کاهش ارزبری، این شرکت می‌کوشد تا به سمت تولیدات با ضخامت کمتر سوق یابد، عنوان کرد: شرکت‌های فولادی در حوزه نورد، معمولاً از تولید محصولات با ضخامت کم، چندان استقبال نمی‌کنند، زیرا تولید این نوع محصولات دشواری‌های خاص خود را دارد و نیز حجم تناژ تولید کارخانه را کاهش می‌دهد، ولی قدم در این مسیر  گذاشته‌ایم و با شریک کردن کارگران در منافع کارخانه و تولید بر اساس سفارش ‌محوری و همچنین حمایت هیأت ‌مدیره، برای پیشبرد این هدف تلاش می‌کنیم.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا درباره دیگر برنامه‌های آتی این شرکت نیز بیان کرد: یکی از برنامه‌های آتی این شرکت در حوزه طرح‌های توسعه‌ای، تولید ورق گالوانیزه است که اقدامات آن در دست پیگیری است و پیشرفتی حدود 40 درصد داشته است. در حال حاضر درحال دریافت مجوزهای این طرح هستیم تا بتوانیم این محصول را نیز در فهرست تولیدات شرکت قرار دهیم.

ندیمی همچنین با بیان این‌که این کارخانه به‌طور متوسط به ماهانه ۳۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای پیشبرد اهداف تولیدی خود نیاز دارد، گفت:‌ یکی از برنامه‌های ما در این کارخانه، اجرای طرح توسعه با هدف تولیدی ۸۰۰ هزار تنی و اشتغال مستقیم ۳۶۰ نفر است که در صورت حمایت‌های بانکی تا دو سال دیگر عملی می‌شود.

وی تصریح کرد: هیچ برنامه‌ای برای تعدیل نیروی کار در کارخانه فولاد غرب آسیا وجود ندارد و با اجری طرح‌های توسعه‌ای، میزان اشتغال در این کارخانه تولید کننده محصولات نورد و ورق‌های فولادی افزایش می‌یابد.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا درباره تأثیر منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران با اشاره به این‌که هیچ‌کس منکر آثار مخرب تحریم در کشور نیست، توضیح داد: تحریم‌ها بازار فروش محصولات فولادی ایران در کشورهای دیگر را محدود کرده و شرکت‌های ایرانی، گزینه‌های زیادی برای صادرات محصول خود ندارند. در عین حال خرید قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت‌ها که تأمین آن‌ها از خارج کشور اجتناب‌ناپذیر است، با مشکلاتی روبه‌رو شده و محدودیت‌هایی را برای ما ایجاد می‌کند. با این حال باید با این مشکلات و محدودیت‌ها کنار بیاییم و با مدیریت از این مرحله عبور کنیم.

ندیمی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها قطعاً تأثیر دارد؛ اما باید باور داشته باشیم که شرایط تحریم با وجود دانش‌های موجود در کشور قابل گذر است. البته صنعت فولاد در حال حاضر مشکل حادی ندارد، اما باید برای آینده آن برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی افزود: البته در شرایط فعلی و با توجه به این موضوع که تمرکز شرکت ما روی بازار داخلی است، تحریم‌ها و محدودیت‌های مربوط به صادرات تأثیر چندانی بر کار ما نداشته‌اند.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا درباره تأثیر رکود حاکم بر اقتصاد ایران و تأثیر آن بر میزان فروش این شرکت خاطرنشان کرد: میزان تولید محصولات نوردی به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها در اختیار داشتن کلاف‌های ورق گرم است. در واقع اگر نتوانیم این کلاف‌ها را در اختیار داشته باشیم، به ناچار باید تولید را کاهش دهیم.

ندیمی در مورد سایر عوامل مؤثر بر میزان تولید نیز عنوان کرد: میزان تولید شرکت فولاد غرب آسیا با میزان تقاضا و بازار ارتباط مستقیم دارد و رکود یا رونق بازار مصرف در حوزه‌هایی مثل ساخت و ساز، خودرو، لوازم خانگی و ... در میزان تولید ما تأثیر قابل توجهی دارند.

وی اضافه کرد: البته خوشبختانه تا به امروز وضعیت شرکت ما به شکلی نبوده است که در تولید و فروش به مشکلات غیرقابل حلی برخورد کنیم و اگر با همین روند و در همین مسیر حرکت کنیم، امیدواریم تا پایان سال به ظرفیت اسمی تولید شرکت، یعنی سقف 550 هزار تن دست پیدا کنیم.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در ادامه درخصوص لزوم توجه به صنعت فولاد در تحقق اقتصاد بدون نفت تصریح کرد: خود من در مسئولیت‌های مختلف در این سال‌ها برای رسیدن به این نوع اقتصاد تلاش کرده‌ام و بی‌شک صنعت فولاد می‌تواند نقش زیادی در تحقق این هدف داشته باشد، ولی باید توجه داشته باشیم که شرایط واقعی جامعه به گونه‌ای نیست که تحقق این هدف، در کوتاه‌ مدت امکان‌پذیر باشد.

ندیمی  همچنین از اصحاب رسانه درخواست کرد تا در جهت افزایش امید و رونق منابع و زیر سئوال نرفتن اصل خصوصی‌ سازی و همچنین کاهش موانع نهادهای نظارتی تلاش کنند.

وی در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران در ارزیابی خود از چشم‌انداز تولید و فروش این شرکت در شش ماهه دوم سال جاری گفت: یک بخش مهمی از فعالیت ما در امر تولید مربوط به فولاد مبارکه است، چون فولاد مبارکه ۳۵ درصد از این بازار را در دست دارد و سهم شرکت ما ۱۴ درصد است که طبیعتاً سهم ما از بازار کمتر می‌شود.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا با تأکید بر این‌که در عین حال رکود و رونق جامعه بر فروش ما تأثیرگذار است، ادامه داد: ما تلاش داریم که نقش تحویل دار را داشته باشیم و نه انباردار؛ اما در شرایطی که فروش داخلی کاهش داشته باشد، نمی‌توانیم بر افزایش تولید تأکید داشته باشیم. همچنین برخی محدودیت‌های درون کارخانه‌ای هم داریم که ممکن است بر امر تولید تأثیرگذار باشد.

ندیمی تأکید کرد: با توجه به محدودیت‌های داخلی و خارجی، تقاضا ممکن است کاهش داشته باشد، اما عرضه و تقاضای داخلی ما را نگران نمی‌کند و همین روز گذشته 12 هزار تن ورق خریداری کرده‌ایم.

وی با اشاره به این‌که این مجموعه در زمینه ورق سرد و محصولاتی مانند آن فعالیت دارد، خبر داد: شرکت فولاد غرب آسیا بر اساس آمار انجمن فولاد، رتبه دوم تولید فولاد کشور را پس از فولاد مبارکه اصفهان در اختیار دارد. ما به‌غیر از تولید در زمینه اشتغالزایی هم موفق عمل کرده‌ایم و حدود 600 نفر به‌صورت مستقیم و بیش از این تعداد به‌صورت غیرمستقیم در این مجموعه فعالیت دارند.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا عنوان کرد: اگر بتوانیم طرح‌های نیمه تمام را به اتمام برسانیم و مضایق صادراتی را برداریم، شاید بتوانیم در حوزه‌های دیگر به بسته جامع‌تری از دیدگاه اثرگذاری دست یابیم.

ندیمی افزود: ورود ما به‌عنوان یک شرکت فولادی به حوزه‌های خودرو، ساختمان، صنایع فلزی و از این قبیل می‌تواند کاهش ارزبری و در عین حال کاهش آورده خارجی را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: فولاد غرب آسیا درحال حرکت به سمت تولید محصولات با ضخامت کمتر است، چون نیاز کشور و صنعت خودروسازی را در این مسأله دیده است.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا به اشاره به این‌که تقریباً با اکثر بانک‌های کشور تسویه کامل کرده‌ایم و یا درصد کمی از بدهی‌ها باقی مانده است، ادامه داد: معتقدیم با پرداخت‌های این‌چنینی اعتبار به اشتغال، کاهش واردات و افزایش صادرات افزوده‌ایم. با چنین رویکردی توانسته‌ایم منابع ریالی خود را مدیریت و پس از 9 سال در ماه‌های اخیر به سود چند ده میلیارد تومانی برسیم.

ندیمی با تأکید بر این‌که در طول مدت فعالیت تلاش کردیم منابع انسانی را حفظ و افزایش دهیم، توضیح داد: در حال حاضر یکی از جوان‌ترین صنایع فولادی کشور محسوب می‌شویم؛ به‌طوری که ما در این شرکت و کارخانه عموماً از تازه فارغ التحصیلان استفاده کرده‌ایم و جوان‌گرایی و استخدام تازه فارغ التحصیلان از اولویت‌های ما بوده است.

وی با اشاره به این‌که در طول این مدت چند قرارداد با استارتاپ‌ها داشته‌ایم که از سوی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری مورد استقبال قرار گرفت، افزود: فولاد غرب آسیا در رویکرد فنآورانه و نوآورانه اقدامات خوبی داشته و در زمینه استارتاپ‌ها قراردادهایی بسته‌ایم و در زمینه آموزش نیز تلاش ما بر این است که آموزش نیروهای مجموعه از طریق مجامع علمی صورت گیرد. البته نیاز است عنوان کنم که یکی از حلقه‌های مفقوده ما در این بخش، بحث آموزش بوده است.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا با تأکید بر این‌که تعامل قابل توجهی در این شرکت در تعامل با دانشگاه و صنعت داشته‌ایم، بیان کرد: ما در این شرکت به قانون حمایت از مصرف کننده و مشتری مداری اهمیت زیادی می‌دهیم و همین موجب شده تا مشتریان ما به رضایت کامل برسند؛ ضمن این‌که در تعامل‌های‌مان به برند شرکت، جایگاه و تعامل مستقیم با مشتری توجه داشته‌ایم تا بتوانیم به سودآوری و جایگاه کنونی دست یابیم.

ندیمی ادامه داد: در مورد مباحث مطالبات سعی کردیم منابع مردم را به آن‌ها بازگردانیم و سهامداران و پسابدهی‌ها را هم در همین راستا مورد توجه قرار دادیم.

وی با اشاره به این‌که سعی داشته‌ایم دستاوردهای متنوعی داشته باشیم، افزود: مشکلی با عرضه کم محصولات در بورس نداشته‌ایم و سعی ما بر این بوده تا مسائل مربوط به صادرات را بیشتر مورد توجه قرار دهیم و اگر مشتری قصد صادرات داشته باشد، سعی می‌کنیم این امر را برای آن‌ها تسهیل کنیم تا گام به گام در مسیر اقتصاد منهای نفت به پیش رویم.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا تأکید کرد: در همه تولیدات ما کارگران و کارمندان این مجموعه ذینفع هستند و تلاش کرده‌ایم تا مسائل کارگری در این مجموعه به‌خوبی رعایت شود و هر تلاش و تقاضایی را که در راستای بهبود اقتصاد ملی باشد، با نهایت توان انجام می‌دهیم.

ندیمی با بیان این‌که ظرفیت اسمی فولاد غرب آسیا 550 هزار تن است، اعلام کرد: امیدواریم تا پایان سال به ظرفیت اسمی دست یابیم و البته خوشبختانه در تولید تا کنون هیچ مضیقه‌ای نداشته‌ایم.

وی با اشاره به این‌که در طی 9 سال گذشته که فعالیت رسمی ما آغاز شده است، هیچ سودی نداشته‌ایم، خبر داد: در سه ماهه اخیر نزدیک به 20 میلیارد تومان سود داشته‌ایم و این اتفاق تنها در طول این چند ماه  رخ داده و امیدواریم این روال ادامه داشته باشد.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا تصریح کرد: با سایپا قرارداد داریم، ولی بالتبع بسیاری از محصولات ما به شرکت‌های خودروسازی می‌رود. اما آخرین قرارداد ما با سایپا برای فروش بوده است.

ندیمی اظهار داشت: علی‌رغم این‌که کل نیازمان به مواد اولیه از طریق بورس کالا تأمین نمی‌شود، کمااین‌که طی چند وقت اخیر به دلیل پیشنهاد مشتریان، خریدی از بورس نداشتیم، اما بر اساس توافقی که با فولاد مبارکه داشته‌ایم، خرید خود را انجام می‌دهیم و حتی نیاز ماه‌های بعد را زودتر فراهم می‌کنیم.

فقط 20 درصد سهم بخش خصوصی از صندوق توسعه ملی محقق شده است
وی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران اظهار داشت: طبق قانون باید 30 درصد منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی اختصاص یابد، ولی تنها 20 درصد از این سهم محقق شده است.

نائب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا ادامه داد: باید در مورد میزان تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی بررسی شود تا ببینیم چقدر از این منابع به تولید کنندگان بخش خصوصی اختصاص داده شده است.

ندیمی با تأکید بر این‌که باید مشخص شود که چند درصد از منابع صندوق توسعه ملی به سرمایه‌داران و بخش‌های نیمه دولتی تخصیص یافته است، افزود: در قانون، سهم 30 درصدی بخش خصوصی از منابع صندوق توسعه ملی تعیین شده است، اما تنها 20 درصد از این سهم محقق شده، درحالی که باید 100 درصد این سهمیه به تولید کنندگان بخش خصوصی اختصاص می‌یافت.

وی با تأکید بر لزوم واگذاری بخشی از اموال بانک‌ها به‌ویژه کارخانه‌ها اضافه کرد: برخی بانک‌ها حاضرند واحدهای خصوصی‌ سازی شده و تحت پوشش خود را برگردانند، اما برخی از ناظران مانع این کار می‌شوند.

عضو سابق کمیسیون اقتصادی و نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی ندیمی یادآور شد: قرار بود بانک‌ها اموال مازادشان را واگذار کنند، ولی حالا برخی عوامل نظارتی مانع هستند. البته در مورد نوع واگذاری باید نظارت وجود داشته باشد، ولی نباید مانعی برای این مسأله باشند.

ندیمی در ادامه در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر دو ساله شدن بودجه گفت: بعید است که در مورد دو ساله شدن بودجه به توافق برسند. امسال مجلس درگیر انتخابات است و آن‌طور که با برخی نمایندگان شاخص صحبت کرده‌ایم، گفتند که به کمیسیون تلفیق نخواهند رفت، زیرا امسال وقت بیشتری از نمایندگان بابت انتخابات گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: حتی ممکن است بررسی بودجه به دلیل مسائلی مانند قیمت بنزین به بعد از انتخابات موکول شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین با اشاره به وعده‌های زیاد مطرح شده برای اختصاص منابع مالی به بخش‌های مختلف، از جمله اختصاص 35 هزار میلیارد تومان به معلمان، 11 هزار و 500 میلیارد تومان به بازنشستگان و 8 هزار میلیارد تومان به ایثارگران گفت: این مسائل را نمی‌توان با ارقام کوچک در بودجه اجرایی کرد.

ندیمی با بیان این‌که بودجه سال 1399 به دلیل وعده‌های انتخاباتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی، انبساطی خواهد بود، افزود: نظام بودجه‌ریزی معمولاً در سال پایانی مجلس با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود.

 
گالری عکس
ارسال نظر