دنیای اقتصاد
صعود دنباله‌دار قیمت خودرو در بازار
بازار خودروی کشور این هفته را نیز با نوسان به انتها رساند، به نحوی که از افزایش به ثبات و از ثبات به افزایش تغییر مسیر داد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، قیمت خودروها تحت عوامل مختلف از جمله ماجرای بنزین، خریدهای به اصطلاح هیجانی، کمبود عرضه و همچنین رواج دلالی و سفته‌بازی، روندی افزایشی طی این حدودا دو هفته داشته، هرچند در مقاطعی کوتاه، ثبات را نیز تجربه کرده است.
عقبگرد در بازار ساخت‌وساز
رکود فروش مسکن در استان‌ها طی بهار امسال باعث عقبگرد ساخت‌وسازهای مسکونی شد. اطلاعات جدید مرکز آمار نشان می‌دهد در اولین فصل از سال ۹۸ تیراژ ساخت مسکن در کشور ۱۶ درصد نسبت به زمستان سال قبل کاهش یافت و در عین حال از میزان رشد مثبت در مقایسه با بهار سال قبل نیز کاسته شد. در استان‌هایی که جهش قیمت مسکن قابل‌توجه بوده، افت شدید معاملات ملکی اثر مستقیم بر روند ساخت و ساز داشته است.
روزگار معدن
افزایش هزینه حمل‌ونقل صادرات سیمان را غیراقتصادی کرد
هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی سیمان با نرخ ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان معامله می‌شود که با توجه به حجم بالای این کالا، نرخ اندکی است.دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۰ ظرفیت کشور در زمینه سیمان، از ۲۹ به ۸۸ میلیون تن رسیده که نشان‌دهنده افزایش توان تولید در این صنعت است.
یونسکو به ژئوپارک ارس قشم کارت سبز می‌دهد؟
بررسی پرونده دومین ژئوپارک ایران تا چند روز دیگر در یونسکو آغاز می‌شود، پرونده‌ای که تا به حال دو بار برگشت خورده است.با این حال سرپرست مدیریت ژئوپارک ارس مطمئن است این پرونده این‌بار کارت سبز یونسکو را می‌گیرد.
تعادل
بومی‌سازی 33 قطعه با فناوری بالا در جهاد خودکفایی ایران‌خودرو
مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: به منظور تحقق اهداف تعیین شده در جهاد خودکفایی، تاکنون بومی‌سازی و تولید انبوه 33 قطعه از مجموع قطعات هدف‌گذاری شده محصولات ایران‌خودرو، 7. 16میلیون یورو کاهش ارزبری داشته است.
تولیدکنندگان، تحریم‌ را پس زدند
یک فعال اقتصادی معتقد است با وجود فشارهایی که در ماه‌های گذشته بر تولیدکنندگان داخلی وارد شده، آنها توانستند بخش زیادی از ظرفیت‌های تولیدی خود را حفظ کرده و در این مسیر به اقتصاد کشور کمک کنند.
صمت
توسعه در تولید و کیفیت با اهداف بلندمدت
با مرور برنامه‌های ۱۰ ساله که تدوین شده باید هر سال نسبت به سال پیش یک درصد رشد را تجربه کنیم.این رشد هم به لحاظ کمی باید اتفاق بیفتد و میزان تولید افزایش پیدا کند و هم به لحاظ کیفی تا در بازارهای جهانی جایگاه خود را پیدا کنیم زیرا مردم در توسعه و کیفیت محصولات، مطالباتی از صنعت خودرو داخل دارند که منطقی است.
۱۱ صندوق پژوهش و فناوری «دانش‌بنیان» شدند
مدیرکل توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق‌های پژوهش‌وفناوری می‌توانند دانش‌بنیان شوند، از دانش‌بنیان شدن ۱۱صندوق‌پژوهش‌وفناوری خبرداد و گفت:شرکت‌های دانش‌بنیان جهان به‌ازای استخدام هر نیروی انسانی از کاردانی به بالا می‌توانند از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شوند.
 
ارسال نظر