دنیای اقتصاد
بهبود تولید ماهانه خودروسازان
روند تولید خودروهای سواری در هشت ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی شد، با این حال تولید ماهانه سه خودروساز بزرگ کشور در آبان و نسبت به مهر صعود کرد. بنابر صورت‌های مالی ارائه شده از سوی خودروسازان به بورس، آمار تولید محصولات سواری ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به‌عنوان سه شرکت خودروساز بزرگ کشور به ۵۰۳ هزار و ۷۶۶ دستگاه در هشت ماه امسال رسیده که نشان از کاهش ۲/ ۱۸ درصدی تیراژ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد.

پاسخ تهران به تهدید پاریس

به دنبال تهدید پاریس درباره استفاده از مکانیسم ماشه برای حل و فصل اختلافات با تهران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در سخنانی تاکید کرد که «این اظهارات، غیر مسوولانه و غیر سازنده بوده و شدیدا، کارآمدی ابتکارات سیاسی برای اجرای کامل برجام توسط کلیه طرف‌ها در راستای نظام رفع تحریم‌های برجام و مصوبات کمیسیون مشترک را مخدوش می‌سازد.» ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه چهارشنبه شب درباره فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران هشدار داده‌ بود.
روزگار معدن
سرگردانی سیمانی‌ها از مـازاد تولید
به اعتقاد کارشناسان صنعت سیمان، خروج از رکود حاکم بر بازار داخل از یک سو و تلاش برای حفظ بازار صادراتی از سوی دیگر از جمله موضوع‌هایی است که برای این صنعت حیاتی به‌شمار می‌رود.از این‌رو مدیریت یکپارچه بر عرضه سیمان با هدف مدیریت ظرفیت مازاد صنعت سیمان و جلوگیری از رقابت منفی شرکت‌های سیمان در کشور و منطقه باید انجام گیرد.
۲۸ ابر کارخانه‌، موتور توسعه استان کرمان هستند
دومین نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های مجتمع مس سرچشمه در بستر اقتصاد مقاومتی طی ۳ روز در سالن شهدای گمنام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برگزار شد.مدیر مجتمع مس سرچشمه در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: نمایشگاه سال گذشته منجر به این شد که تفاهمنامه بین ۱۰۰ کارگاه فعال شهرستان و منطقه امضا شود تا قطعات مورد نیازمان را در صورت داشتن کیفیت تأمین کنیم.
تعادل
دلایل گرانی غیربنزینی خودرو
قیمت خودرو در روزهای پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، با تمام کنترل‌های دولت با افزایش قیمت مواجه شد. ارزیابی‌های تعادل نشان می‌دهد، از تاریخ اعلام افزایش نرخ بنزین (24 آبان‌ماه 98) محصولات گروه خودروسازی ایران خودرو، بین 3 تا 10 میلیون تومان و محصولات گروه سایپا بین 4 تا 6 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.افزایش قیمت بنزین، هیچ‌گونه اثر مستقیمی بر افزایش قیمت خودرو نمی‌تواند داشته باشد. ؛ اما این افزایش قیمت بنزین می‌تواند منجر به افزایش نرخ تورم شده و از این کانال غیرمستقیم بر قیمت خودرو تاثیر بگذارد.
اثرگذاری «طرح» هر مسجد یک حقوقدان در کاهش ورودی پرونده‌ها
رییس سازمان بسیج حقوقدانان کشور گفت: هدفگذاری 1200 مسجد در سال 98 و بیش از 1000 کارگاه آموزشی در طرح هر مسجد یک حقوقدان در کاهش ورودی پرونده‌ها اثرگذار بوده است.
صمت
سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰میلیارد تومانی ایدرو در خراسان جنوبی
نشست توسعه و سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) به ریاست محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی با حضور محمدباقر عالی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در استانداری برگزار شد.
بررسی راهکارهای توسعه مناسبات تجاری ایران و کره
عاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، در دیدار با فرستاده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری کره جنوبی، گفت:آماده همکاری با کره به منظور ایجاد مرکز تحقیق و توسعه مشترک در زمینه صنعت هستیم.
 
ارسال نظر