دنیای اقتصاد
درخواست چین برای لغو تحریم‌های ایران
پس از آنکه رئیس‌جمهور ایران در نامه‌ای به تعدادی از روسای کشورها با اشاره به شیوع کرونا خواستار شکستن و رفع تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شد، ژان شوانگ سخنگوی وزارت‌خارجه چین خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران در شرایط کنونی شد. پیش‌تر نیز وزیرخارجه ایران و نماینده ایران در سازمان ملل درخواست مشابهی را مطرح کرده بودند.

گزارش‌های کرونا امیدوارکننده است

آخرین آمارها نشان می‌دهد تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به مرز ۱۵هزار نفر رسید. در همین حال حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، با امیدوارانه خواندن گزارش این ستاد ضمن تقدیر از بخش پزشکی و درمانی کشور که کار بسیار عظیم و بزرگی را انجام دادند، گفت: یک بسیج عمومی صورت گرفته و کار و بررسی‌های خوبی در کشور انجام می‌شود.
روزگار معدن
فراز و فرود دامنه نوسان
ابلاغیه کاهش دامنه نوسان بورس از 5درصد به 2درصد منتشر شد که این موضوع اعتراض‌های زیادی را از سوی فعالان بازار به همراه داشتواکنش کارشناسان، سهامداران و فعالان حاضر در بازار از این تصمیم سازمان بورس، موجب شد تا وزیر اقتصاد و دارایی قبل از آغاز معاملات در نامه‌ای ابلاغیه سازمان بورس را ملغی اعلام کند و دوباره دامنه نوسان از 2 به 5درصد بازگشت.
ایمیدرو مسئول۴۰ تا ۵۰ درصد ثبات ارزی کشور
قائم مقام ایمیدرو گفت: این سازمان، با اقدامات انجام شده در یک‌سال اخیر، با همکاری نهادهای مربوطه، حداقل در 40تا 50درصد ثبات ارزی کشور نقش‌آفرینی کرده است.با توجه به اینکه تحریم‌های ظالمانه موجب شده تا تقریبا نتوانیم طرح‌های توسعه‌ای را فاینانس کنیم. در چنین فضایی ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر بخش معدن و صنایع معدنی، موضوع هدایت سود شرکت‌ها به توسعه را به میان آورد به گونه‌ای که مجامع، سودها را به سمت سرمایه‌گذاری‌های جدید هدایت کردند.
تعادل
حفظ آبرو و اعتبار مردم در اولویت قرار دارد
وزیر دادگستری اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص فعالیت‌های انجام گرفته در حوزه رصد و کنترل بازار را امری حیاتی و مهم برشمرد.سیدعلیرضا آوایی گفت: با لحاظ سه اصل سرعت، دقت و قاطعیت، حفظ آبرو و اعتبار مردم در اولویت قرار دارد.
ضرورت بازنگری در ساختار مدیریت بحران
با شیوع ویروس کرونا و نگرانی مردم از ورود به اماکن عمومی نظیر فروشگاه‌ها، مراکز خدماتی و... بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها با کاهش تقاضا و فروش کالاها و خدمات خود مواجه شدند. به‌نظر می‌رسد بیشترین آسیب را بخش خدمات و زیربخش‌های آن در مقایسه با سایر بخش‌ها و اقتصاد شهری در مقایسه با اقتصاد روستایی و نیز کارگران در مقایسه با کارفرمایان و گروه‌های آسیب‌پذیر و شاغل در بخش غیررسمی شهری در مقایسه با سایر خانوارها متحمل خواهند شد.
صمت
از طرح «تسهیل شروع به کسب‌وکار» تا «جشنواره بهاره مجازی»
سال ۹۸ در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که ویروس کرونا باوجود مشکلات عدیده‌ای که به همراه داشته و دارد، حال بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی را به احسن الحال تبدیل کرد! از سوی دیگر خبری از شب عید و رونق هرساله بازار نیست و جشنواره‌های بهاره نیز لغو شد اما آنطور که رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر داد؛جشنوراه بهاره در فضای مجازی برپا خواهد شد.
وسعت‌بخشی به اطلاعات وظیفه رسانه‌های تخصصی
ارتباطات عمری به بلندای تاریخ بشر دارد و شاید نخستین رشته علمی باشد که همزمان با بشر زاده شده است.انواع وسایلی ارتباطی و رسانه‌ها، فرزندان حوزه ارتباطات بشری بوده که هر یک رسالتی به‌عهده دارند. بخش مهم این رسالت در اطلاع‌رسانی و اعلام خبرهای رخ داده در کوتاه‌ترین زمان ممکن است و در ادامه می‌توان وظایف آموزشی و سرگرمی را هم به آن اضافه کرد.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر