دنیای اقتصاد
«نه» قاطع اروپا به ماشه آمریکا
وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران حمایت نمی‌کنند و در این موضوع یک‌صدا هستند. موضع قاطع سه قدرت اروپایی در آستانه سفر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به این قاره اتخاذ شده ‌است.
کلید بازگشایی مدارس در کشورها
مدارس در برخی کشورها، در سایه شیوع کرونا بازگشایی شده و همین موضوع در اغلب نقاط جهان، احتمال صعودی شدن شیب ابتلا و مرگ کرونایی را تشدید کرده است. با وجود این، برخی صاحب‌نظران نسبت به آسیب‌ تعطیلی مدارس در جهان هشدار داده‌اند.
روزگار معدن
معدن، موتور متحرک اقتصاد
بحران اقتصادی در جهان و ویروس کرونا برخی معادلات اقتصادی را بهم زده است؛ با این حال پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ شاهد رشد قدرت‌های جدیدی در اقتصاد جهانی باشیم. براساس پیش‌بینی‌ها این رشد ناشی از رشد سریع فناوری در حوزه منابع تجدیدپذیر و پاک، صنایع الکترونیک، بهداشت و سلامت و منابع معدنی به‌عنوان صنعت مادر در کنار ظهور دانش‌بنیان‌ها است.
تغییر نگاه به مواد خام
انتشار خبری مبنی بر اعمال محدودیت‌ بر مشوق‌های صادراتی مواد خام و کالاهای واسطه‌ای، بحث‌های تازه‌ای را میان فعالان صنعتی آغاز کرده است. گفته می‌شود این محدودیت‌ها برای جلوگیری از خام‌فروشی، حمایت از تولید ملی و تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده اعمال خواهد شد.
تعادل
کوپن در پوشش یارانه
یکی از طرح‌هایی که در ماه‌های گذشته بارها مطرح شده و مخالفان و موافقان زیادی را در برگرفته است، طرح بازگرداندن کوپن به اقتصاد ایران است. طرحی که با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، طرفدارانی دارد اما در عین حال با توجه نامشخص بودن ساختارهای لازم برای آن و محدودیت‌های دولت در تامین منابع اعتباری لازم، با اما و اگرهایی مواجه است. با این وجود به نظر می‌رسد تعداد نمایندگانی که موافق اجرایی شدن آن هستند، بیش از مخالفان است و از این رو امکان اجرایی شدن آن، حتی در نیمه دوم سال جاری نیز وجود دارد

حسینی هاشمی: تسعیر ارز ریختن بنزین روی آتش تورم است

سید بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس اقتصادی و مدیر عامل اسبق بانک‌های صادرات و سرمایه در این زمینه گفت: جبران کسری بودجه با تسعیر دارایی‌های خارجی دولت به صورت دلار یا یورو مانند ریختن بنزین روی آتش است، مسلما مسوولان بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به خوبی می‌دانند که با این کار به جز شعله ور‌تر کردن و‌گر گرفتن تورم و کاهش ارزش پول ملی اقدام دیگری که به نفع اقتصاد باشد را انجام نمی‌دهند.
صمت
باید رشد نرخ نقدینگی را کنترل کنیم
به‌طور کلی اجاره‌بها همواره از دو متغیر اصلی قیمت مسکن و تورم عمومی تاثیرپذیر بوده که خود قیمت مسکن به‌شکلی با تورم در ارتباط استپس اگر قرار است اقدامی برنامه‌ریزی‌شده، اصولی و دائمی در جهت کنترل میزان اجاره‌بهای مسکن در کشور انجام شود، این کار حتما باید در مسیر کنترل تورم باشد.
سکه در مرز 12 میلیون تومان
به دنبال اعلام نرخ دلار 25 هزار و 450 تومان، یورو 29 هزار و 700 تومان و درهم امارات 7 هزار تومان در بازار آزاد و قیمت اونس جهانی به نرخ 1946 دلار، قیمت طلا و سکه افزایش یافت. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 11میلیون و 850 هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 11 میلیون و 300 هزار تومان، معامله می‌شود
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر