دنیای اقتصاد

راهبرد بایدن درقبال ایران

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا طی یادداشتی در سی‌ان‌ان با تشریح راهبرد سه‌وجهی خود در قبال ایران، مدعی شد: اگر رئیس‌جمهور شوم، نخست برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد خواهم بود. دوم به تهران راهی معتبر برای بازگشت به دیپلماسی پیشنهاد می‌کنم؛ به این معنا که اگر ایران به اجرای کامل تهعداتش در قبال برجام بازگردد، آمریکا نیز به‌عنوان نقطه شروع مذاکرات به توافق بازخواهد گشت و سوم اینکه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را مهار خواهم کرد.
جزئیات نشست سران قوا به روایت روحانی
حسن روحانی با بیان اینکه این جلسه روسای سه قوه اولین جلسه بعد از تشکیل مجلس یازدهم است، به موضوعات مورد بحث اشاره کرد و گفت: در این جلسه پیرامون مساله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، مساله نقدینگی کشور، اینکه چه برنامه‌هایی باید زودتر عملیاتی شود و هدایت نقدینگی‌ها با هدف کاهش تورم، راه‌های تقویت سرمایه‌گذاری و رفع موانع تولید که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، بحث‌های خوبی مطرح شد.
روزگار معدن
سال خوب برای نقره
 نقره یک سال خوب را تجربه کرد به طوری که افزایش قیمتی به میزان ۲برابر طلا داشت. که این افزایش به عواملی چون تضعیف نرخ دلار امریکا و پایین آمدن نرخ واقعی آن و همچنین تنش‌های ژئوپلتیکی ارتباط داشت که همین امر نیز سبب شد تا همه سرمایه‌گذاران برای حفظ سرمایه‌های خود به سمت فلزات گران‌بها حرکت کنند.
معدنکاری در گذر زمان
معدنکاری در ایران قدمت ۷هزار ساله دارد؛ به‌طوری که در هر چه امروز کشف کرده‌ایم، می‌توان جای پای گذشتکان را ملاحظه کرد. بهره از دانش معدنکاری باستان می‌تواند به رشد معدنکاری در کشور کمک کند.
تعادل
آینده اقتصاد  ما  به بورس  گره خورده است
محمدعلی دهقان دهنوی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است و با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.
بحران در تصمیم‌گیری ارزی
افزایش قیمت طلا و ارز همچنان ادامه دارد و روز دوشنبه 24 شهریور 99، قیمت دلار با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری از 27 هزار تومان عبور کرد، یورو 31هزار و 300 تومان و درهم امارات 7هزار و 320 تومان اعلام شده است. سکه نیز از مرز 13 میلیون گذشته است.
صمت

تاثیر بی‌بدیل معدن در اقتصاد

نقش معدن در اقتصاد بی‌بدیل است، به این معنی که بخش دیگری نخواهد توانست ایفاگر نقش اقتصادی معدن باشد. ازآنجایی‌که وضعیت زمین‌شناسی و معدنی کشور به‌گونه‌ای است که معادن کشور در بسیاری از مناطق مختلف به‌ویژه مناطق محروم کشور واقع ‌شده‌اند، فعال کردن ظرفیت‌های معدنی موجب فعال شدن اقتصاد مناطق مختلف کشور خواهد شد.

ضرورت حذف دلالان از چرخه تامین مواد اولیه
تامین مواد اولیه در زنجیره فولاد طی سال‌های گذشته بحث‌آفرین شده، تاجایی که کمبود مواد بالادستی فعالیت بسیاری از تولیدکنندگان را در حلقه‌های بالادستی متاثر کرده است.بر همین اساس، شرکت‌های بزرگ فولادساز کشور در امسال کوشیده‌اند با ارائه بهترین راهکارها، زمینه رفع چالش‌های موجود را برطرف کنند.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر